Tekstil Fabrikası
s

Tekstil

Ceza İnfaz Kurumundaki hükümlü ve tutukluların boş zamanlarını değerlendirmek,rehabilite etmek, topluma yeniden uyum sağlamalarına katkıda bulunmak, tahliyelerinde birer meslek sahibi edinmiş olarak salıverilmelerini sağlayacak ve iş yurtlarının kuruluş amacına hizmet etmek üzere 2003 yılında tekstil atölyesi kurulmuştur.

Tekstil atölyesi kurulması için son teknoloji ile donatılmış makineler satın alınmış,kesim, imalat, ütü bölümlerinden oluşan atölye kurulmuştur. 11.09.2003 tarihinden fiilen hizmete başlayan atölye önce E blokta faaliyetini sürdürmekte iken 2005 yılı Ağustos ayında hizmete giren yeni fabrikaya taşınmış ve faaliyetini burada sürdürmektedir.

Ceza İnfaz Kurumumuzda faaliyette bulunan tekstil fabrikasında tüm ceza infaz kurumlarında görev yapan infaz ve koruma başmemurları ile infaz ve koruma memurlarının üniformalarını, kışlık parkaları ve ceza infaz kurumlarının ihtiyacı olan nevresim takımları dikilmektedir. Bunun yanında hastane gibi resmi kurum ve kuruluşların nevresim takımları, doktor ameliyat önlüğü, ameliyat çarşafı gibi ihtiyaçları kurumumuz fabrikasında dikilmektedir.

Ceza İnfaz Kurumu Tekstil Fabrikasında çalışacak hükümlü ve tutuklular öncelikle Meslek Edindirme Kurs Atölyesinde belli bir zaman kursiyer olarak eğitim aldıktan sonra yetişmiş hükümlü ve tutuklular Tekstil Fabrikasında çalıştırılmak üzere fabrika bölümüne geçişleri yapılmaktadır. Bu kurslar Adalet Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında yapılan protokol gereği Sinop İşkur Müdürlüğü tarafından verilmektedir. 2004 ve 2005 yıllarında toplam 152 hükümlü ve tutuklunun meslek edindirme kursları tamamlanmış, ustalık belgeleri kendilerine teslim edilmiştir. Kurslar kesintisiz devam etmektedir.

Çalışan hükümlü ve tutukluların yevmiyeleri işyurtları tarafından ödenmekte olup, kısa süreli sağlık sigortaları yaptırılmakta ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler de sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedirler.

Halen fabrikada 180 hükümlü ve tutuklu tarafından personel üniforması, parka, kep, kravat, nevresim takımı, elbise kılıfları dikilmekte ve diğer illerdeki resmi kurum ve kuruluşlardan gelen özel siparişler yapılmaktadır. Ceza İnfaz Kurumu bayan bölümüne de bayan hükümlü ve tutukluların hem boş zamanlarını değerlendirmek, hem de üretime katkıda bulunmaları amacı ile tekstil atölyesi kurulmuştur. Burada bugün itibariyle 13 bayan hükümlü ve tutuklu çalışmaktadır. elbise kılıfları, doktor ameliyat önlüğü, hasta ameliyat önlüğü gibi malzemeler burada dikilmektedir.

Fotoğraf Galerisine ulaşmak için tıklayınız...
Sinop E Tipi Ceza İnfaz Kurumu Resmi Web Sitesi © 2018 Tüm Hakları Saklıdır.
Bu Sitede Yayınlanan Tüm İçerikler, İzinsiz Kaynak Gösterilemez ve Yayınlanamaz.