KURUMUMUZ HAKKINDA
sd

      Bakanlığımızın son yıllarda yapmış olduğu verimli çalışmalarla ceza infaz kurumlarının çehresi değişmiş, gerek yeni açılan modern ceza infaz kurumları gerekse de var olan infaz kurumlarının modernize edilmesiyle hükümlü ve tutukluların kurumlarda kaldıkları süreleri daha etkin ve verimli geçirmeleri sağlanmıştır. Sinop E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumumuzdaki yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve ortak kullanım alanlarının daha kullanılabilir hale getirilmesiyle hükümlü ve tutukluların salıverilmeleri sonrası toplumsal yaşama uyum sağlamadaki sorunlarının önüne geçilmesi amaçlanmaktadır.

      Sinop E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu olarak sadece hükümlü ve tutukluların barınması ve ıslah edilmesi konusunda değil, kurumumuzun modernizasyonunu sağlamamız konusunda da attığımız adımlar ne kadar doğru yolda olduğumuzu göstermektedir. Kurumumuz yapılan bakım ve onarımlar neticesinde diğer ceza infaz kurumlarına örnek gösterilecek konuma getirilmiştir.

      Kurumumuz, hazırlanan gelecek stratejisinde sadece bugün değil, yarınlarımızda da değişen koşullar göz önüne alınarak teknolojiyi ve yenilikleri yakından takip edecek ve bu konuda gerekli atılımları yapacaktır.Sinop E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu; 1999 yılında kapatılarak müzeye çevrilen cezaevinden, 28.05.1996 tarihinde mülkiyeti Adalet Bakanlığına ait olan Ceza infaz Kurumuna taşınmıştır.

      Kurumumuz; Sinop Merkez Osmaniye Köyü Karagöl Mevkiinde 93.250 m2 alan içinde kurulmuş, Ana bina 35.000 m2 kapalı alana oturtulmuştur. Şehir merkezine, Adliye binasına 12 Km., uzaklıktadır. Ceza infaz kurumumuzun yan tarafında bulunan 28.965 m2 arazi 400 kişi kapasiteli Açık Ceza İnfaz Kurumu 01 haziran 2014 tarihinde inşası tamamlanmış ve hizmete açılmıştır.Açık Ceza İnfaz Kurumu bünyesinde Türkiye nin en büyük kapalı alana sahip (2500m2) tekstil atölyesi bulunmaktadır.Açık Ceza İnfaz Kurumu Tekstil Atölyesi Adalet Bakanlığı ve özel sektör işbirliğinde imzalanan anlaşma doğrultusunda çalışmaktadır.

      Kurumumuzdaki yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve ortak kullanım alanlarının daha kullanılabilir hale getirilmesiyle hükümlü ve tutukluların salıverilmeleri sonrası toplumsal yaşama uyum sağlamadaki sorunlarının önüne geçilmesi amaçlanmaktadır.

      Cumhuriyet Başsavcımız Sayın Duygu BAYAR ve Cezaevi Savcımız Sayın Yücel ERTAŞ'dır. Müdürlüğünü Abdulhamit DENİZCİ’nin yaptığı Ceza İnfaz Kurumumuz E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu olup, kapasitesi 477 kişiliktir.

      PERSONEL YAPISI :

      Kurumumuzda halen 4 ikinci müdür, 2 idare memuru, 1 sayman, 1 tahsildar, 2 ambar memuru, 16 infaz ve koruma baş memuru, 1 öğretmen, 1 psikolog, 1 sosyal çalışmacı, 6 katip, 10 teknisyen, 6 şöför, 1 aşçı olmak üzere toplam 232 personel görev yapmaktadır.

      Ceza İnfaz Kurumumuzda Dış Güvenlik; Ceza İnfaz Kurumu Karakol Komutanlığınca sağlanmaktadır. Ceza İnfaz Kurumumuz Jandarma Karakol Komutanlığında 2 Astsubay, 7 Uzman Çavuş ve 24 Er ve Erbaş bulunmaktadır. Ceza İnfaz Kurumumuz binası 5 metre yüksekliğinde beton ihata duvarı ve 1 metre yüksekliğinde dikenli tel ve jiletli tel ile çevrilmiştir. İhata duvar dışarısında 1 adet ayaklı yüksek demir kule ve 6 adet beton kule, nizamiyede 1 adet kulübe olup, hazır kıta tarafından sürekli devriye gezilerek kontrol altında bulundurulmaktadır.

      Ayrıca 8 adet CCTV kamera sistemi ile dış çevre duvarları ve çevre boşluklarının kontrolü 2 ayrı merkezden izlenerek yapılmaktadır.

      Ceza İnfaz Kurumumuzda İç Güvenlik; 18 İnfaz Koruma Başmemuru ve 211 İnfaz Koruma Memuru tarafından sağlanmakta olup, 4’lü vardiya şeklinde çalışılmaktadır. Vardiyalar 07.30 – 19.30, 19.30 –07.30 saatleri arasında görev yapmaktadır. Kalan diğer vardiyalar da nöbet istirahatında bulunmaktadır.

      Yine iç güvenliğin temini amacıyla; 116 CCTV kamera ile bina içinde denetleme gözetleme yapılmaktadır.

Sinop E Tipi Ceza İnfaz Kurumu Resmi Web Sitesi © 2018 Tüm Hakları Saklıdır.
Bu Sitede Yayınlanan Tüm İçerikler, İzinsiz Kaynak Gösterilemez ve Yayınlanamaz.